Krízishelyzetet követhet változás, ám nem biztos, hogy fog. A különbség abból is adódik, hogy a krízisek mutatják meg az ember valódi erejét, főként, ha azok negatív töltetűek. Sokszor azonban nehéz felismerni, hogy megrekedtünk és egyedül nem megy, de még ha ez megtörténik is, honnan tudjuk, melyik szakember, milyen módon tud segítségünkre lenni? Minisorozatunkban néhány megoldást mutatunk be erre – a teljesség igénye nélkül.

Elsőként az Újbudai Humán Szolgáltató Központnál igénybe vehető lehetőségeket ismertetjük. Itt nemcsak krízisvonallal, de egyéni tanácsadással és terápiával is támogatnak abban, hogy egy válság során képesek legyünk megugrani a megugorhatatlannak tűnő akadályokat is, és akár az önismeretünket fejlesztve, megerősödve jöjjünk ki belőle. Az intézmény tanácsadójával, Scheuer Fanni pszichológussal beszélgettünk.

Mi árulja el, hogy nagy a baj, vagyis krízishelyzetben vagyunk?

Ha olyan körülmények közé kerülünk, amikor a mindennapi élet egyensúlya teljes mértékben felborul, ott már gond van. Vannak úgynevezett akcidentális krízisek – például hirtelen baleset, váratlan halál, természeti katasztrófa –, amelyekre nem igazán lehet felkészülni, ezek szokták általában a legjobban megborítani az addig megszokott mindennapokat és az érzelmi stabilitást. Az élet folyamán, az idő előrehaladtával elénk kerülő normatív krí­ziseken azonban mindenkinek át kell mennie, ilyen lehet ha kirepülünk a szülői otthonból, párkapcsolatot létesítünk, vagy akár a szakítás, a válás, a gyerekvállalás, az életközepi válság, az időskori elmagányosodás stb. Ezeket nagyrészt nem kerülhetjük ki, szükséges is őket megélni, a személyiségfejlődésünkben hatalmas szerepet játszanak, hiszen a személyiség ilyenkor érik. De ezeknél is bőven jelentkezhetnek elakadások, lehetnek problémák.

Mi szokott ezek közül a leggyakrabban előfordulni?

Az intézményhez az esetek többségében tanácsadásért, ügyintézési segítségnyújtásért, anyagi problémák, valamint családi konfliktusok, válási nehézségek miatt fordulnak a kerületben élők. Válsághelyzet akkor jelentkezik, ha a megszokott életmenet teljesen felborul, és merőben újat kell kialakítani, amihez nem mindig állnak rendelkezésre hasznosítható eszközök vagy erőforrások. Minden ember más és más. Mindenki mást és máshogy él meg krízisként. Volt például egy kliensem, aki válófélben volt a feleségével. A közös gyerek felügyeletének megoldása óriási törést jelentett a munkájának élő édesapának, akinek hirtelen minden második héten főállású apává kellett válnia. Ez új feladat, amelyhez új napirend, új szabályok kialakítása válik szükségessé egészen addig, amíg a megfelelő szerepek, szülői kompetenciák ki nem alakulnak és belsővé nem válnak. Neki is komoly nehézséget jelentett ehhez alkalmazkodni, ám végül sikerült jól megélnie az apaszerepet ebben az új felállásban is.

Mik az intő jelek, amelyek arra mutatnak, hogy krízishelyzettel van dolgunk? Hol a határ egy terhelt szituáció és a válságállapot között?

Utóbbinál az adott személy beszűkült gondolkodása a legszembetűnőbb, vagy ha már a mindennapi életvitele sem zajlik gördülékenyen. Hosszú ideig nem képes másra gondolni, megfelelni a munkahelyi elvárásoknak vagy a családban betöltött szerepeknek, vagy akár fizikai tünetek is jelentkezhetnek. Ilyenkor hangsúlyos, hogy milyen megküzdési módok állnak rendelkezésre. A problémafókuszú krízishelyzet-kezelési technika tudatosan, konkrét megoldással próbálja megszüntetni a válságállapotot, ekkor mondjuk munkahelyváltás, költözés, új napirend kialakítása jelentheti a megoldást, vagy ha konkrét támogatást fogad el a hétköznapokban, ilyen lehet egy bébiszitter, aki a gyermek ellátásában segít. De vannak olyan esetek, amikor ez sem elég. Például egy gyászfolyamat során nem lehet az elvesztett fontos személy hiányát pótolni, ezen a ponton jön be az érzelemfókuszú megküzdési mód. Ez abban segít, hogy valahogy átkeretezze azt, ami elfogadhatatlannak látszik; ne teherként lebegjen a feje fölött, hanem inkább lehetőségként tekintsen rá, vagyis új perspektíva szülessen meg.

Hogyan zajlik egy ilyen folyamat?

Az előbbi példához visszatérve, az elvált apa történetében az jelentett nagy előrelépést, hogy feltérképeztük, milyen apai és férfimintákkal rendelkezik, illetve milyen más példák állnak rendelkezésére, amelyekből meríthet. Ráadásul az ő esetében a családi vagy baráti körben, de még a rokonok között sem volt addig válás. Amikor sikerült magában feldolgozni és rendezni gyermekkori sérelmeit saját édesapjával szemben, ez segített neki abban, hogy jó apaként képes legyen helytállni az új szerepben.

Hogyan lehet elérni, hogy a tanult megküzdési módokat úgy sajátítsák el az érintettek, hogy a következő alkalommal már önállóan is képesek legyenek megoldani?

A kulcsszó a tudatosság. Van például egy másik kliensem, aki rendszerint kiválóan indul neki az új párkapcsolatainak, ám az első pár hónap után mindig valamilyen krach történik, és szétmennek. Ez azt tükrözi, hogy képtelen fenntartani egy hosszú távú kapcsolatot. Ilyenkor a mintázatokat elemezzük, hogy mi az a mondat, ami triggereli őt, amire messze nem adekvát módon reagál. Önmegfigyeléssel kirajzolódik, hol is van az a „piros gomb”, amit nagyon könnyen megnyom a másik, és máris jön a befeszülés. Az ismétlődő mintázatok és a triggerpontok, vagyis a piros gombok a viselkedésben figyelemfelhívó jelek, ott érhető tetten az elakadás. Ha ez világossá válik számunkra, akkor sokkal egyszerűbb más viselkedési módokat beépíteni. Három alapvető szempontot veszünk végig az ülések során: először is, ha észleljük, mi a baj, akkor feltérképezzük, konkrétan mit tehetünk; aztán számba vesszük az erőforrásokat, illetve tisztában kell lennünk azzal is, milyen eszközök és minták állnak rendelkezésre. Ha a mintákat felfedezzük, utána apró célok kitűzésével lehet lépésenként változtatni a viselkedésen, és újraírni a berögzült mintákat.

Milyen támogatást nyújt az Újbudai Humán Szolgáltató Központ?

Amikor odaér az ember, hogy bár mindent megpróbált, elfogytak az eszközei és a lehetőségei, akkor felkeresheti a telefonos krí­zisvonalunkat, de az intézményben személyes találkozó alkalmával igénybe vehető pszichológus, mentálhigiénés szakember, gyásztanácsadó vagy akár családterápia, illetve meditáció is. A krízisben megrekedteket úgy indítjuk el a megoldás útján, hogy tanácsot adunk abban, melyik számukra a megfelelő tanácsadási folyamat.

Újbudai Humán Szolgáltató Központ
Cím: 1117 Budapest, Bogdánfy utca 7/D
Telefon: +36/1/688-6990
E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Honlap: https://uhszk.ujbuda.hu/
A készenléti telefon nyitvatartási időn túl krízishelyzetben hívható: 06/30/459-5090

Még több hír Budáról

Örömmel osztjuk meg, hogy sikeresen lezárult a gyűjtés a kárpátaljai és ukrán gyermekek balatoni táborozására. A kezdeményezés során mindössze egy hét alatt több mint 11 millió forint gyűlt össze,...
A népegészségügyi feladatkörében eljáró Budapest Főváros Kormányhivatala (BFKH) azonnali hatállyal megszüntette a fürdési tilalmat a Római-parti Plázson, így a közkedvelt part ismét látogatható.
Július 21-én dilatációjavítási munkálatok kezdődnek az Árpád híd Pest felé vezető oldalán a Margitszigeti lehajtónál. Forgalomkorlátozás éjszaka lesz, napközben teljes szélességében járható lesz a...
Fiatal jazz zenészekkel lép fel a Virág Benedek Házban Másik János augusztus 8-án, főként a saját dalaival, amelyek – ahogy ő fogalmaz – mindig metamorfózison mennek keresztül a társzenekar hatása...
Ötödik, egyben évadzáró beszélgetéséhez érkezett a PesthidegkútON közéleti beszélgetéssorozat.
A július 7-i vihar jelentős károkat okozott Óbuda több pontján: utakra dőlt fák, leszakadt ágak, megrongált épületek jelezték az időjárás erejét. A károk felszámolásába már aznap bekapcsolódott a...
Kedden este két helyszínen is be kellett avatkozniuk a tűzoltóknak kerületünkben – jelentette szerdán Böröcz László.
Az Árnyas Hegyvidék program első fejlesztési helyszíne a Schwartzer Ferenc utca, ahol egy utcafórum keretében közösségi tervezésre került sor a lehetséges zöldítési, árnyékolási és pihenési...
Folyik a viharkárok felmérése, az Óbudai-szigeten jelentősebb károk keletkeztek, le kell zárni több területet is a szigeten. A polgármester és munkatársaink folyamatosan járták ma a kerületet,...
Kerületünk egyik legismertebb és legkedveltebb játszótere a Macis játszótér Szépvölgy és Nyék határán, amely egyúttal az egyik legrégebbi erdei játszóhelyünk is.
Együttműködési megállapodást írt alá a II. Kerületi Önkormányzat a Magyar Életmód Orvostani Társasággal a Mozgás Receptre programhoz való csatlakozásról.
Jogszabályok írják elő, hogy meg kell akadályozni a parlagfű virágbimbóinak kialakulását, ugyanakkor más gyomnövény is megkeserítheti az arra érzékeny emberek, sőt a négylábúak életét is.
A II. kerület és kiemelten a Margit-negyed kulturális értékei a Balaton-felvidékre költöznek július 18–27. között.
Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat idén már harmadik alkalommal hirdeti meg „A kerület kedvenc fagylaltozója” pályázatát. Érdemes szavazni, hiszen a verseny végén ingyen gombócok várják a fagyirajongó...
A PesthidegkútON beszélgetéssorozat egyik vendége Kajdi Csaba volt – akit sokan művésznevén csak Cylaként ismernek.
A legmelegebb napok átvészelésének kulcsfogalma a víz. Akik tehetik, ilyenkor vízparti helyekre vagy strandokra vonulnak vissza, ám azok számára is a víz hozhat egyhülést, akik a városban...
A MÁV-csoport információja szerint, ahogy minden évben, úgy idén nyáron is vegyszeres gyomirtást végeznek a vasútüzem zavartalan fenntartásának biztosítása céljából a HÉV-vonalakon, a HÉV üzemi...
Éppen tíz éve nyitotta meg kapuját a Frankel Leó út 72. szám alatt egy nagyon barátságos és egészen különleges édességeket kínáló kis cukrászbolt, a Sütit akarok!, amely azóta várja válogatott...

A címlapról

Kapu Tibor űrutazása nemcsak történelmi jelentőségű, hanem komoly...
A hétvégén történt hardvermeghibásodás következtében számos...
A szakemberek folyamatosan dolgoznak a viharkárok felszámolásán;...
A szakemberek folyamatosan dolgoznak a viharkárok felszámolásán;...
A legforgalmasabb nyári kezdésen van túl a magyar légiforgalmi...
A hétfő délután átvonult vihar az ország több pontján jelentős...

Könyvajánló

Egyszer volt, hol nem volt egy szakácskönyv, ami a főzést és a gluténmentes ételeket is megszeretteti a gyerekekkel - egy hiánypótló kötet jelent meg az idei Egészség világnapján, április 7-én!
Tudtad, hogy mik voltak az ókori turisták legkedveltebb úti céljai? Hogy melyik reformátor tiltotta be a korcsolyázást? Hogy miért takarták le fél szemüket a lovagok? Hogy melyik római nevezte a filozófiát „görög zagyvaléknak”? Hogy kik voltak az ókori világ legnagyobb műkincsrablói? Hogy miért nem korbácsolták meg a rómaiak Pál apostolt Jeruzsálemben? Hogy hol vetettek be a középkorban biológiai fegyvert, és mi lett ennek a következménye? Hogy kit neveztek a középkorban...
Efraim Zuroff történész, a Simon Wiesenthal Központ jeruzsálemi vezetőjét sokan az „utolsó nacivadászként” emlegetik, mióta 2002-ben meghirdette az „Utolsó Esély Akciót” (Operation Last Chance) a még életben maradt, de soha felelősségre nem volt náci háborús bűnösök felkutatására.
Ne azzal foglalkozz, hogy mások mit mondtak rólad, milyen teszt eredményeket értél el eddig, vagy mit gondolsz magadról! Benned akkora egyéni tehetség van, ami meg tudja változtatni a világot!

Blogok, vélemények, olvasók írásai

A hazai telekommunikációs szolgáltatók, mint a Yettel és a Telekom, újabb inflációkövető díjemeléseket jelentettek be, amelyek április 1-jétől lépnek életbe. A Telekom például 3,7%-os emelést hajt végre a Központi Statisztikai Hivatal által közölt éves fogyasztói árindex alapján.
Ha te is keresed a kiutat az alkoholos estékből és a fáradt, kedvetlen, érzelemmentes másnapokból, fusd át velem ezt a kilábalási tervet, hátha találsz inspirálót!
Komoly politikai vita folyik az 2014 évi választási harcról. A szakértelmiség nehezményezi, hogy a választási harc során a különböző politikai pártok nem vonzó gazdasági elképzeléseik ismertetésével, hanem egymás hibáinak feltárásával próbálnak szavazókat szerezni.

Civil szervezetek, alapítványok, egyesületek hírei

Úgy érzed, hogy sok probléma nyomja a vállad? Olyan nehézségekkel küzdesz, amit senki nem ért meg? Úgy gondolod, hogy egyedül vagy ezekkel a gondokkal?
Miért gondolod, hogy egyedül vagy? Abortuszra készülsz? Úgy érzed, hogy senki nem tud segíteni? Ne engedd, hogy a félelem döntsön helyetted! Vár a megoldás! Vár a segítség!
A Kurfli Közhasznú Kulturális Egyesület pályázatot hirdet 10 civil szervezet számára kedvezményes spot / reklám film elkészítésére.